Jak zatrudnić firmę sprzątającą?

Poniżej przedstawiamy 6 niezwykle cennych wskazówek dotyczących wyboru usług sprzątania domów

Dlaczego warto skorzystać z pomocy firmy sprzątającej?

Niech Twój dom lśni, kiedy Ty będziesz cieszyć się większą ilością wolnego czasu. Bądźmy szczerzy: po długim dniu pracy i opieki nad dziećmi sprzątanie kuchni lub szorowanie toalety to ostatnia rzecz, na którą masz ochotę. Dlaczego więc nie mieć kogoś, kto zrobi to za Ciebie? Postępuj zgodnie z tymi poradami ekspertów, aby znaleźć lokalne zaufaną osobę czy firmę, bez której nie będziesz chciał żyć.

Musisz wiedzieć, czego szukasz
Zatrudniając osobę do sprzątania po raz pierwszy, poszukaj kogoś, kto ma doświadczenie i wydaje się być otwarty na wskazówki i opinie. Ponieważ pracować i przebywać będzie w Twoim domu, ważne jest, aby wybrać kogoś godnego zaufania i godnego zaufania.

Chcesz również upewnić się, że harmonogram sprzątaczki pasuje do godzin, które Ci odpowiadają; prawdopodobnie nie chcesz, aby usługa sprzątania wykonywana była podczas rodzinnego obiadu lub gdy chcesz po prostu poprzebywać z tylko ze swoją rodziną.

Uzyskaj rekomendacje i sprawdź recenzje
Zapytaj znajomych, rodzinę, sąsiadów i współpracowników o rekomendacje. Możesz także skorzystać z sieci, aby wyszukać recenzje od byłych klientów. Porozmawiaj z co najmniej trzema różnymi firmami sprzątającymi czy też indywidulanymi sprzątaczkami, aby dowiedzieć się, kto najlepiej pasuje do Twojego domu i Twoich potrzeb.

Przeprowadź wywiad z serwisem sprzątającym
Najlepiej porozmawiać z osobą, która posprząta Twój dom. Ale w przypadku większych firm sprzątających prawdopodobnie będziesz rozmawiać z przedstawicielem, który obsługuje nowych klientów. Bez względu na to, którą ścieżkę wybierzesz, przygotuj listę pytań, które możesz zadać osobie kontaktowej z firmy:

Ile posiadacie lat doświadczenia w sprzątaniu mieszkań i domów?
Kto odpowiada za środki czystości?
Jakiego rodzaju środki czyszczące są używane?
Jakie gwarancje oferujecie i czy jesteście ubezpieczeni?
Jakie są stawki?
Czy rozliczasz się godzinowo, czy za usługę?
Czy oferujecie usługi tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne?
Jakie dni i godziny masz otwarte w swoim harmonogramie dla naszego mieszkania?
Jakie są twoje warunki korzystania z usługi? (tj. zasady lub opłaty za zmianę i anulowanie usług)
Czy masz referencje innych klientów, z którymi mogę porozmawiać?
Czy będzie to jeden pracownik, czy kilku, którzy posprzątają mój dom? Czy za każdym razem będzie to ta sama ekipa?
Czy oprócz regularnych sprzątań oferujecie jednorazowe usługi, takie jak głębokie wiosenne porządki lub dodatkową sesję przed specjalnym wydarzeniem, takim jak impreza okolicznościowa?
Jakie dodatkowe usługi oferujecie?

Zawrzyj umowę
Gdy już zdecydujesz się na usługę sprzątania, przedstaw szczegóły swoich warunków. Zdecyduj, jak często będą przychodzić, jakie usługi lub godziny będą wliczone w cenę.

Uwzględnij, jakie pokoje, podłogi i przedmioty będą sprzątane. Omów wszelkie szczegóły dotyczące Twojego domu, takie jak pamiątkowe naczynia na które szczególnie uważać lub w ogóle nie dotykać czy też nowa podłoga, z którą należy się obchodzić w określony sposób. Przejdź się po domu i zanotuj wszelkie szczegóły, które chcesz przekazać sprzątaczce.

Jeśli pracujesz z firmą sprzątającą, możesz to określić w umowie.

Zarezerwuj usługi sprzątania z wyprzedzeniem, im wcześniej skontaktujesz się z firmą sprzątającą tym lepiej — zwłaszcza jeśli potrzebujesz pomocy w sprzątaniu w jednym z gorących okresów – np. okresie przedświątecznym.

Dowiedz się, czym się zajmuje się firma a co należy do Twoich obowiązków
Kiedy przychodzą sprzątaczki, dobrze, by mogły skupić się na sprzątaniu powierzchni i przestrzeni, a nie odsuwaniu na bok bałaganu.

Wiedza o tym, co zrobić, zanim przybędzie firma sprzątająca, pomaga zmaksymalizować efekty oraz jakość usługi którą wykonają jak również zapewnić im wygodę w Twoim domu. Oto kilka rzeczy, o które należy zadbać, zanim pojawi się sprzątaczka:

Odłóż biżuterię, kosztowności i delikatne przedmioty w bezpieczne miejsce
Pozbądź się bałaganu/gabarytów w miejscu, w którym będą pracować
Posprzątaj naczynia, ponieważ większość sprzątaczek nie myje naczyń (chyba, że umówiłeś się również na usługę zmywania), ale będzie chciało wyszorować zlew i blaty kuchenne.

Ile kosztuje wynajęcie firmy sprzątającej dom?
Wynajęcie firmy sprzątającej to koszt już od 120zł za wizytę, niemniej jednak koszt może się mocno różnić w zależności od miejsca zamieszkania oraz wielkości i przede wszystkim stanu faktycznego mieszkania. Zawsze możesz też poprosić o dodatkowo płatne usług jak mycie okien, głębsze sprzątanie, pranie firanek oraz zasłon, pranie kanap, mebli tapicerowanych czy dywanów.